Artikkel
11.02 2020

KPMG Law Äripäeva I kvartali konkurentsiraporti TOP-ides

Äripäev on koostanud 2020 aasta esimese kvartali valdkonna konkurentsiraporti. Advokaadibüdoode TOP-ide seas on endale koha leidnud ka Advokaadibüroo KPMG Law.

Valdkonna konkurentsiraport näitab sektoris olulisi liikumisi ja prognoosib järgmist poolaastat. Raport põhineb Eesti Maksu- ja Tolliameti poolt kogutud ja avaldatud ettevõtete 2018.- 2020. aasta kvartalipõhistel äriandmetel, Äriregistri ja Statistikaameti informatsioonil, ning ettevõtjate hulgas läbi viidud küsitlustel. Raportisse on kaasatud ettevõtted, mille aastane müügitulu ületab vaatlusalases ajavahemikus 70 000 euro piiri.

KPMG Law partner Karin Oras arvab, et advokaadid teevad tööd varasemast efektiivsemalt ning kommenteerib kvartaliraportit järgnevalt: „Kvartaliraportist on näha, et kahanenud on sektoris tegutsevate ettevõtete arv ja töötajate arv, seda küll väikeste numbrite võrra. Kui aasta tagasi oli üle 70 000 euro suuruse aastakäibega advokaadibüroode arv 105, siis eelmise aasta viimaseks kvartaliks oli selliste büroode arv langenud 101-ni. Töötajate arv sektoris on veidi üle tuhande, mis viimase aasta jooksul on püsinud samas suurusjärgus. Teisalt on advokaadibüroode koondkäive aastaga kasvanud, 92,8 miljonilt eurolt 97miljoni euroni. Nende trendide põhjal võib järeldada, et advokaadid teevad tööd varasemast efektiivsemalt, pakuvad rohkem kõrgema lisandväärtusega teenust ja saavad selle eest suuremat tasu.

Ettevõtjad ja nende juriidilised osakonnad õpivad järjest juurde ning oskavad paljude juriidilisi teadmisi nõudvate toimingutega ka juba ise hakkama saada. Järjest rohkem levib materjale ja juhiseid, mida järgides ei ole raske teha seda, mida muidu teevad juristid. Samas, mida aeg edasi ja mida keerulisemaks ja kirjumaks läheb meie majandussüsteem ning inimeste omavahelised suhted, seda põhjalikumat tööd oodatakse advokaatidelt. Selleks, et olla hea ja edukas advokaat, ei piisa minimaalsetest nõutavatest teadmisest. Tuleb ise pidevalt juurde õppida ja spetsialiseeruda süvitsi konkreetsemasse valdkonda, mis tõstaks üht oskust, teadmist ja kogemust esile teiste seas. Silmapaistvad talendid ei jää kunagi märkamata – isegi siis, kui sektoris peaks olema tööandjate nõudlus suurem töötajate nõudlusest.

Võimalik, et juura muutub õppijate seas üha populaarsemaks, kuid see ei pruugi tähendada seda, et kohe on ka rohkem tegijaid advokaate õigusmaastikul. Nagu ikka, õpib suur osa inimesi õppimise pärast või ka lihtsalt enda jaoks – nad saavad ennast ja oma lähedasi puudutavate lihtsamate asjadega ise hakkama, mis võib olla üheks põhjuseks, miks töötajate arv advokaadibüroodes ei suurene. Ei vajata enam minimaalse kvalifikatsiooniga juriste, sest keskmine inimene on varsti juba ise minimaalse kvalifikatsiooniga jurist. Lisaks liigutakse ettevõtetesse majasisesteks juristideks, tööle avalikku sektorisse või minnakse välismaale. Samas, nagu näitab kvartaliraport, on tööjõumaksud kasvavas trendis, mis samuti võib mõjutada töötajate vähenemist sektoris. Kulude kasvu surve all ei võeta uusi inimesi tööle, vaid otsitakse võimalusi, kuidas tööprotsesse paremaks ja efektiivsemaks muuta ning uusi kliente ja töid võita.

Sektori palgakasv on protsentuaalselt üsna väike. Aastaga on kuu keskmine töötasu tõusnud 3,3 protsenti ja sektori keskmine brutopalk viimases kvartalis oli 2234 eurot. Ma usun, et tööjõuturul nähtav aeglane järk-järgult töötasu suurenemine on sektorile tervislikum kui hüppeline tõus palganumbrites. Hüppeliste tõusudega jõuavadki palgalaed kiiremini lähemale ja sealt siis jääks üle ainult tagasi alla poole liikuda. Rahulikult liikudes ei paista palgalagi kaugustest silmagi ja see annab aega töösse innovatsiooni ja efektiivsust tuua.

Võiksime mõelda, mida saame advokaadibüroode juhtidena teha, et kasvatada käivet töötaja kohta, millised investeeringud need peaksid olema. Ühelt poolt tuleb elimineerida ebavajalikud tegevused ja sellega seonduv ajakulu, teha tööd ja tööprotsesse targemaks. Edasi tuleks põhirõhk panna tulevikule, arendada välja teenuseid, kasvatada kogemusi, tarkust ja oskusi, et pakkuda klientidele lahendusi, mis täidavad ja ületavad nende ootusi. Keskendudes organisatsiooni arendamisele ja käibe suurendamisele kasvab ka käive töötaja kohta.“

Täispika raportiga saab tutvuda Äripäeva e-poes: https://pood.aripaev.ee/advokaadiburood-kvartaliraport


Karin Oras

Juhtivpartner, vandeadvokaat, õigusteenuste juht
karin.oras@kpmglaw.ee
+372 507 9241

Näotuvastusega kaasnevad riskid, eriti demokraatlikus riigis

Isikusamasuse tuvastamine näo järgi on tõenäoliselt üks vanemaid isiku tuvastamise viise. Selle ja..

11.06 2024

Advokaadibüroo KPMG Law on maineka õigusalase väljaande The Legal 500 värskes edetabelis taas kõrgelt hinnatud

Advokaadibüroo KPMG Law on maineka õigusalase väljaande The Legal 500 värskes edetabelis taas kõrg..

Artikkel The Legal 500 09.04 2024

Riigikohus: 20% suurune osa raielepingu summast on tasu maa kasutamise eest

Värske Riigikohtu praktika on raieõiguse võõrandamise lepingute puhul leidnud järgmist: 20% suurun..

Artikkel 25.03 2024

KPMG: kriisist haaratud puidutööstuses tugevneb Eesti ettevõtjate haare

Advokaadibüroo KPMG Law juhtivpartneri Karin Orase sõnul on pikaleveninud kriis jõudnud ka puidutö..

Artikkel 29.02 2024

Ehitustöövõtjaid mõjutav seadusemuudatus ning aegumatu meelespea töövõtulepingute sõlmimisel ja täitmisel

Artikkel 06.11 2023

Järelevalve vajadus äriühingute teenusepakkujatele

Rahapesu Andmebüroo (RAB) poolt sel kevadel ilmunud aastaraamatust[1] näeme, et uue fookusteemana..

Artikkel 02.11 2023

Oleme pühendunud kõrgetasemelise strateegilise nõustamisteenuse osutamisele kogu Baltikumis, Skandinaavias ja maailmas.

Advokaadibüroo KPMG Law OÜ

+372 6676 805
info@kpmglaw.ee
Ahtri 4, 10151 Tallinn, Eesti
${item.title}
KPMG Baltics KPMG Global Õigusalane teave Privaatsuspoliitika
Email again: